Tunnilla oli käsitelty tehtävä, jota haluaisin jätä tähän.

Eräs ihminen osti hedelmiä, kahta eri tyyppiä. Yksi tyyppi maksoi 16mk per kappale, toinen 46mk per kappale. Yhteensä se ihminen tuhlasi 618mk, miten paljon hän oli ostanut hedelmiä? (Muistan hämärästä oliko se hedelmät/markat, se voi hyvin olla kengät/eurot tai ihan mitä vaan. Numerot pitävät paikkansa)

Read the rest of this entry »

Tags: , , ,